1. UČEŠCE ČLANOVA DEPARTMANA U RADU STRUČNIH I NAUČNIH SKUPOVA
Od osnivanja naše hidrogeološke škole učešće članova sa Departmana za hidrogeologiju u radu stručnih i naučnih skupova u zemlji i inostranstvu bilo je veoma intenzivno.
Članovi Departmana su učestvovali u radu svetskih geoloških kongresa (u Pragu, Parizu, Moskvi, Vašingtonu, Pekingu, Firenci, Oslu). Zatim, na skupovima internacionalnog karaktera u okviru aktivnosti IAH (Internacionalne hidrogeološke asocijacije): u Vilnusu, Budimpešti, Guilinu (Kina), Sao Paolu (Brazil), Lozani, Hanoveru, Parizu, Rimu, Istanbulu, Atini, Zakatekasu (Meksiko), Lisabonu i td. Posebno treba naglasiti učestvovanje u radu kongresa Karpato-balkanske geološke asocijacije (Budimpešta, Bratislava, Krakov, Kiev, Sofija, Atina, Beč).
Učešće članova Departmana u radu domaćih stručnih i naučnih skupova (Geološki kongresi, Simpozijumi hidrogeologa i inženjerskih geologa, savetovanja, konferencije, seminari i sl.) obeleženo je velikim brojem naučnih saopštenja i referata. Samo zaključno sa 2018 god. članovi Departmana su učestvovali sa svojim radovima na preko 550 naučnih i stručnih skupova. Ukupan broj objavljenih radova sadašnjih i penzionisanih profesora i saradnika Departmana prelazi broj od 1500 bibliografskih jedinica.
Departman za hidrogeologiju RGF bio je organizator više konferencija i naučnih savetovanja. Tokom 1997. održan je u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti veliki međunarodni skup ‘'100 godina hidrogeologije u Jugoslaviji'', a u septembru 2005 DHG je bio jedan od glavnih organizatora konferencije IAH “ KARST 2005 - Vodni resursi i ekološki problemi u karstu”. Takođe, Departman je bio organizator „XIV Srpski simpozijum o hidrogeologiji sa međunarodnim učešćem“ koji je bio održan 2012. godine na Zlatiboru i „XV Srpski simpozijum o hidrogeologiji sa međunarodnim učešćem“ koji je bio održan 2016. godine na Kopaoniku.
2. UČEŠCE ČLANOVA DEPARTMANA U STRUČNIM I NAUČNIM ORGANIZACIJAMA
Aktivno učešće članova Departmana u okviru stručnih i naučnih organizacija u pripremi kongresa, simpozijuma, savetovanja i sl. bilo je takođe naglašeno. Posebno u okviru Srpskog geološkog društva i Sekcije za hidrogeologiju, Nacionalnog komiteta IAH za Jugoslaviju (sada Srbiju), Komiteta za hidrogeologiju i inženjersku geologiju DIT-a Jugoslavije i Srbije, zatim pri Savezu inženjera i tehničara geološke struke, u Naučnom društvu Srbije, Hemijskom društvu i drugim stručnim i naučnim organizacijama u našoj zemlji.
Takođe treba pomenuti aktivnosti pojedinih članova Departmana u međunarodnim organizacijama kao članova radnih tela ili specijalizovanih komisija (IAH, KBGA i dr).
3. SPECIJALIZACIJE I STUDIJSKI BORAVCI U INOSTRANSTVU
Određeni broj članova Departmana je u proteklom periodu obavio dužu ili kraću specijalizaciju u inostranstvu.
Na ovaj način je uspostavljen kontakt i saradnja sa mnogim stručnim i naučnim institucijama ili njihovim organizacionim jedinicama koje se pre svega bave hidrogeološkom problematikom (fakulteti, instituti, radne organizacije) u Bugarskoj, Rumuniji, Rusiji, Ukrajini, Austriji, Islandu, SAD-u, Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Francuskoj, Kini, Irskoj, Sloveniji i dr. zemljama.
Po istom osnovu Departman je bio domaćin mnogim gostima, kolegama hidrogeolozima iz Bugarske, Rumunije, Francuske, SAD, Grčke, Slovačke, Češke, Rusije, Finske, Kine, Irana, Ukrajine, Austrije, Irske, Slovenije, Hrvatske i dr. Profesori Departmana učestvovali su u komisijama za odbranu disertacija ili održavali predavanja po pozivu u Rumuniji, Italiji, Iraku i dr. Dejan Milenić je 2004. godine odbranio doktorsku disertaciju pod nazivom "Procena rezervi podzemnih voda u Korku i Harbor regionu" na Univerzitetu u Korku, Irska. Ljiljana Vasić je 2009. godine obavila specijalizaciju primene izotopskih analiza u karstu u Gracu, Austriji, na "Joanneum Research Institute"-u.
4. UČEŠCE ČLANOVA DEPARTMANA U REALIZACIJI PROJEKATA ISTRAŽIVANjA UINOSTRANSTVU
Učešće članova Departmana u realizaciji određenih projekata u istraživanju i iskorišćavanju vodnih resursa ili u zaštiti od njih, takođe je zapaženo kroz ekspertsko angažovanje u : Alžiru, Libiji, Iraku, Iranu, i dr. zemljama, u okviru projekata koji su realizovani od strane naših organizacija (Energoprojekt, Institut za vodoprivredu "Jaroslav Černi", Institut za bakar iz Bora, Hidroprojekt, Institut za puteve iz Beograda i dr.). Pojedini profesori bili su angažovani kao eksperti i konsultanti UN organizacija i vodili su ili su učestvovali u realizaciji brojnih projekata.
U celini, može se konstatovati da DHG RGF danas predstavlja najjaču organizaciju ne samo u naučno-obrazovnom procesu, već i u domenu praktičnog naučno-istraživačkog rada u oblasti hidrogeologije. Naučni potencijal svrstava ga u vodeće institucije u ovoj oblasti, ne samo u našoj zemlji već uopšte u ovom delu jugoistočne Evrope.
5. ODRŽAVANJE STRUČNIH RADIONICA
Na Departanu za Hidrogeologiju organizuju se radionice (workshop) po različitim temama. Tokom 2004. godine održan je workshop " Modeliranje zagađenja i remedijacije podzemnih voda". Velika posećenost ovoj radionici ukazala je potrebu za razvojem ove metode u hidrogeologiji, što je rezultiralo uvođenjem dva kursa na osnovnim i master akademskim studijama.
Tokom 2005 i 2006. DHG je bio i domaćin dva internacionalna workshop-a čiji je pokrovitelj bio UNESCO, a koji su tretirali probleme hidrogeoekologije i voda u Dinarskom karstu.
6. UČEŠĆE U DRŽAVNIM KOMISIJAMA
Od osnivanja, članovi Departmana su učestvovali u sledećim državnim komisijama koje su vezane za oblast hidrogeologije:
- Naučni savet (Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja)
- Komisija za utvrđivanje i overu rezervi podzemnih voda za teritoriju Republike Srbije (Ministarstvo rudarstva i energetike)
- Komisija za utvrđivanje i overu rezervi mineralnih sirovina za teritoriju autonomne pokrajine Vojvodina (Pokrajinski sekreterijat za energetiku i mineralne sirovine)
- Komisija za utvrđivanje uslova o određivanju i održavanju zona i pojaseva sanitarne zaštite izvorišta vodosnabdevanja (Ministarstvo zdravlja)
- Komisija za polaganje stručnog ispita iz oblasti hidrogeologije (Ministarstvo rudarstva i energetike)
- Ekspert Saveznog Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj
- Komisija za OHGK (Ministarstvo rudarstva i energetike)
- Komisija za izradu dugoročnog programa razvoja osnovnih geoloških istraživanja (2013-2023) (Ministarstvo rudarstva i energetike)
7. RAD U AKADEMSKOJ ZAJEDNICI
Zaposleni na Departmanu za hidrogeologiju su imali veoma zapaženo učešće u radu u akademske zajednice Rudarsko-geološkog fakulteta. Pored učešća u brojnim komisijama na RGF-u i Geološkom odseku, obavljali su sledeće funkcije:
- dekan Rudarsko-geološkog fakulteta
- prodekan za finansije (dva mandata)
- prodekan za nastavu
- član Saveta Rudarsko-geološkog fakulteta (četiri mandata)
- Predsednik Nadzornog odbora Alumnija Rudarsko-geološkog fakulteta
- šef Geološkog odseka (dva mandata)
- zamenik Šefa Geološkog odseka (četiri mandata)
- član Kolegijuma Geološkog odseka (četiri mandata)
Na Univerzitetu u Beogradu, zaposleni na Departmanu za hidrogeologiju su obavljali sledeće funkcije:
- član Skupštine Univerziteta u Beogradu
- član Veća Rudarskih i geoloških nauka Univerziteta u Beogradu
- član Veća Tehničkih nauka Univerziteta u Beogradu