Avatar

Dr Zoran Stevanivić

zoran.stevanovic@rgf.bg.ac.rs

zstev_2000@yahoo.co.uk

+381 11 3219 233




Radno iskustvo

1979 -

Univerzitet u Beogradu, Rudarsko-geološki fakultet, Asistent pripravnik


1982 -

Univerzitet u Beogradu, Rudarsko-geološki fakultet, Asistent


1988 -

Univerzitet u Beogradu, Rudarsko-geološki fakultet, Docent


1993 -

Univerzitet u Beogradu, Rudarsko-geološki fakultet, Vandredni profesor


1998 -

Univerzitet u Beogradu, Rudarsko-geološki fakultet, Redovni profesor


Konsultant

“Geozavod“ Beograd (1997-1999); FAO/UN (od 2000); i povremeni angažman za UNESCO (od 2010); IK Consulting, Beograd; ITSC London, England; RPD Ltd. Mahe, Seychelles i niz drugih institucija i organizacija (spisak u listi realizovanih projekata na engleskom delu sajta).



Nastava

Rudarsko-Geološki fakultet, Univerzitet u Beogradu Kursevi osnovnih studija: Metode hidrogeoloških istraživanja, Vodosnabdevanje podzemnim vodama.



Nastava na doktorskim i master studijama: Metodologija naučno istraživačkog rada, Menadžment podzemnih vodnih resursa, Karakterizacija i inženjering karstnih izdani, Specijalna poglavlja iz zahvata i održivog korišćenja malomineralizovanih voda.



Autor četiri univerzitetska udžbenika:
1. Uvod u naučno-istraživački rad u oblasti hidrogeologije - sa osnovama opšte naučne metodologije. Pos. izd. RGF, str. 1-112. Beograd (1991) 2. Menadžment podzemnih vodnih resursa. Pos. izd. RGF, str. 1-340. Beograd (2011) 3. Metode hidrogeoloških istraživanja (sa S. Milanovićem), UoB, RGF, Beograd str. 1-551. (2017) 4. Vodosnabdevanje podzemnim vodama, Pos. izd. RGF, str. 1-329. Beograd (2019)


    Za nastavu iz predmeta Karakterizacija i inženjering karstnih izdani studenti koriste izvode iz istoimene monografije izdate od strane Springer Publ. (2015) i odgovarajući Tutorial na engleskom jeziku.

  1. Učestvovao u programima razmene stručnjaka i saradnji sa srodnim institucijama iz oblasti hidrogeologije iz Francuske (Montpellier), Slovačke (Bratislava), Rumunije (Bukurešt), Bugarske (Sofia), Kine (Guilin) i Slovenije (Ljubljana, Postojna).
  2. Održavao predavanja po pozivu i bio član komisija za ocenu doktorskih disretacija na univerzitetima i naučnim institucijama u Bukureštu (Rumunija), Erbilu i Sulejmaniji (Irak), Sannio Benevento (Italija), Segedinu (Madjarska), Širazu (Iran), Guilinu (Kina), Karlsruheu i Freibergu (Nemačka), San Antoniu (USA), Sofiji (Bugarska), Nojšatelu (Švajcarska), Ljubljani (Slovenija).
  3. Bio je mentor pri izradi diplomskih radova (ukupno preko 100) i član komisija za ocenu i odbranu magistarskih radova i doktorskih disertacija (mentor 8 odbranjenih doktorskih disertacija na RGF i 2 odobrene).
  4. Od 2004 do 2012 bio je Šef Departmana i Katedre za hidrogeologiju Rudarsko Geološkog fakulteta. Takodje, od 2008-2012 Šef akreditovanih Doktorskih studija na ovom departmanu.
  5. Član stručnog Veća rudarskih i geoloških nauka Univerziteta u Beogradu (2006-2007) i Veća tehničkih nauka Univerziteta u Beogradu (2007-2013).
  6. Član Komisija za ocenu doktorskih disertacija i magistarskih radova na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, Geografskom i Tehnološko-Metalurškom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
  7. Formirao naučno-istraživački Centar za hidrogeologiju karsta (www.karst.edu.rs) na Departmanu za hidrogeologiju Rudarsko-geološkog fakulteta 2008, na čijem je čelu. Centar aktivno sarađuje sa UNESCO sa IRCK centrom u Guilinu, Kina i započinje saradnju sa Univerzitetom u Permu, Rusija.
  8. Organizator i vodeći predavač kursa i terenskog medjunarodnog seminara “Characterization and Engineering of Karst Aquifers” koji je ekvivalent kursa na MS studijama hidrogeologije na RGF i koji se pod pokroviteljstvom UNESCO-a održava od 2014 u Trebinju BiH (www.karst.edu.rs).

Obrazovanje

Rođen u Beogradu 1956

XIV Beogradska gimnazija 1974 Matura Rudarsko-Geološki fakultet, Univerzitet u Beogradu 1974 Upisao studije na Smeru za hidrogeologiju 1979 Diplomirao sa sr. ocenom 8.88. 1982 Magistratura ("Hidrogeološke karakteristike karsta Kučajsko-beljaničkog masiva sa aspekta mogućnosti korišćenja izdanskih voda za vodosnabdevanje") 1987 Doktorat ("Hidrogeološke karakteristike ležišta karstnih izdanskih voda istočne Srbije sa aspekta mogućnosti vodosnabdevanja")


Uže oblasti naučnog rada i ekspertiza

Hidrogeologija karsta; Vodosnabdevanje podzemnim vodama; Kaptiranje podzemnih voda; Određivanje bilansa i rezervi izdanskih voda; Regulacija izdani i povećanje kapaciteta izvorišta; Projektovanje bušotina i bunara; Određivanje zona i mera zaštite u karstnim i aluvijalnim izdanima; Hidrogeološko kartiranje; Problemi nadeksploatacije u vodosnabdevanju; Istraživanje izvorišta za flaširanje voda; Mineralne i termalne vode – eksploatacija i zaštita; Menadžment podzemnih vodnih resursa


Rad na naučnim i krupnim stručnim projektima:

Bio je rukovodilac nekoliko višegodišnjih naučnih projekata koje je po programima Ministarstva nauke Srbije. U periodu 1991-1995 i 1996-2000 rukovodio je potprojektima "Vodni mineralni resursi litosfere Srbije" koji su realizovani od strane Rudarsko-Geološkog fakulteta u okviru Odbora za Astro i geo nauke Ministarstva nauke Srbije, odnosno Ministarstva nauke i tehnologije Srbije. Potom je sa manjim prekidima zbog boravka u inostranstvu bio učesnik sličnih projekata kod Ministarstva nauke (do 2010), a od 2011. je Rukovodilac projekta 176022 "Potencijal i podloge za održivo korišćenje podzemnih voda" koji realizuju stručnjaci i stipendisti Ministarstva nauke sa Departmana za hidrogeologiju RGF


U periodu 2008-2010 rukovodio je i projektom tehnološkog razvoja 18008 "Optimizacija energetskog iskorišćavanja subgeotermalnih vodnih resursa" koji su zajednički realizovali stručnjaci Univerziteta u Beogradu sa Rudarsko-Geološkog fakulteta, Mašinskog fakulteta, Arhitektonskog fakulteta i Inovacionog centra Mašinskog fakulteta.


Autor je dva projekta i rukovodilac potprojekata "Monitoring podzemnih voda Srbije" u sklopu nacionalnog programa „Održivo korišćenje podzemnih voda Srbije” kod Ministarstva zaštite životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja i Direkcije za vode Srbije koji su od 2007. do 2011. zajednički realizovale tri vodeće institucije u oblasti podzemnih voda: Rudarsko-Geološki fakultet, Geološki instituti Srbije i Institut za vodoprivredu "Jarsolav Černi".


Najveći naučni doprinos ostvaruje u oblasti veštačkih zahvata i regulacije izdani. Pored teorijskih postavki vezanih za podzemno isticanje u karstu i bilansiranje podzemnih voda kao osnova njihovog racionalnog i održivog korišćenja, što je definisao još u svojoj doktorskoj disertaciji, uspešno je projektovao i realizovao niz objekata kojima su povećani kapaciteti izvorišta u Srbiji. Najznačajniji medju njima je projekat kompleksnih hidrogeoloških istraživanja u sklopu regionalnog vodosistema “Bogovina” za vodosnabdevanje Timočkog regiona, u okviru koga je obezbedjeno višestruko povećanje prirodnog kapaciteta izvorišta, izradjen veliki broj bušotina i bunara za vodosnabdevanje (rezultati publikovani u posebnoj monografiji, 2010). Pored toga, rukovodio i učestvovao u projektima za povećanje kapaciteta Borskog izvorišta (Beljevina, Zlot) i Ćuprijskog izvorišta "Nemanja". Od 2006-2009. kao ekspert IK Consulting i Scott & Willson, zadužen je (sa M. Radulovićem) za hidrogeološke podloge i idejno rešenje kaptiranja podzemnih voda na izvorištu "Bolje sestre" za regionalno vodosnabdevanja Crnogorskog primorja. Projekat je uspešno okončan tokom 2009. čime je nakon 30 godina planiranja i istraživanja, voda po rešenjima ovog projekta iz Skadarskog basena stigla do korisnika od Ulcinja do Boke kotorske.


Tokom poslednje decenije bio je posebno aktivan u organizacijama UN i angažovan na brojnim medjunarodnim projektima.


U periodu 2000-2003, radio je kao konsultant, i rukovodilac Jedinice za podzemne vode u Sektoru za vodne resurse i irigacije u okviru FAO Programa u Severnom Iraku (UN SCR 986). Autor je i rukovodilac projekta “Sustainable Groundwater Use for Irrigation Purposes in Northern Iraq”, tokom koga je izbušeno oko 500 novih bunara, obezbedjeno oko 3000 l/s, izradjen set digitalnih geoloških, i po prvi put u ovaj oblasti, hidrogeoloških karata. Pod njegovim rukovodstvom uspostavljen je sitem stalnog monitoringa podzemnih voda čiji je cilj sprečavanje prekomerne eksploatacije. Niz praktičnih rešenja i stalna obuka lokalnih stručnjaka doprineli su amortizovanju negativnih posledica suše i presušivanja brojnih vodnih objekata, naročito izraženih u periodu 2000-2001. Autor je dve monografije “Hydrogeology of Northern Iraq” u izdanju FAO/UN. Za "Hydrogeology of Northern Iraq, Vol. 2: General hydrogeology and aquifer systems" čiji je prvi autor (drugi je A.Iurkiewicz) dobio je i godišnju nagradu "Branislav Milovanović" za 2004


Bio je i rukovodilac projekta SUDEHSTRA (“Održivo korišćenje medjugraničnog Madjarsko – Srpskog akvifera” (2007-2008), kao i projekata bilateralne naučne saradnje Srbije i Slovenije, kao i Srbije i Bugarske (medjuakademijska naučna saradnja u 2007 i 2008). Učestvovao je sa stručnjacima Mašinskog fakulteta iz Beograda, Univerziteta u Mariboru i kompanije NAFTA-Geoterm, Lendava, Slovenija i u projektu "HTH Pump" iz programa Evropske Unije EUREKA E!4117 (www.eurekanetwork.org/showsuccessstory?p_r_p_564233524).


Tokom 2009. u sklopu specijalne misije UN (FAO) vršio je hidrogeološka i istraživanja vodnih resursa u podnožju Kavkaza u Gruziji (Gori) radi iznalaženja rešenja vodosnabdevanja i irigacija u konfiktnoj zoni Južne Osetije i Gruzije.


Od 2009-2012. rukovodio je timom stručnjaka Rudarsko-Geološkog fakulteta angažovanih na velikom medjunarodnom projektu CCWaterS (Klimatske promene i uticaj na snabdevanje vodom) koji je u sklopu programa SEE realizovalo 18 institucija iz 9 zemalja Jugoistočne Evrope (www.ccwaters.eu).


Tokom 2011. obavio je konsultantsku misiju i istraživanja na području podnožja Himalaja u Kraljevini Butan u cilju iznalaženja tehničkih rešenja i izrade projekta bušenja i potencijalnog vodosnabdevanja pirinačnih polja deficitarnim podzemnim vodama.


Takodje, u periodu 2010-2012. bio je angažovan od strane FAO SWALIM (finansiranje EU i UNICEF) da rukovodi velikim hidrogeološkim projektom istraživanja severne Somalije (Somaliland i Puntland provincije). Cilj projekta bio je formiranje GIS podloga za upravljanje podzemnim vodnim resursima radi poboljšanja vodosnabdevanja u urbanim i ruralnim oblastima. U sklopu projekta realizovana je izrada Hidrogeološke karte 1:750.000, daljinska detekcija, geofizička ispitivanja, ispitivanja izdašnosti i kvaliteta voda vodnih pojava i objekata radi formiranja baze podataka i nacionalne monitoring mreže (www.faoswalim.org).


U periodu 2011-2015. bio je angažovan od strane UNESCO-a kao eksterni ekspert velikog medjunarodnog projekta DIKTAS (Medjugranične vode Dinarskog karsta) u kome su učestvovale Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Albanija (http://dinaric.iwlearn.org).


Od 2012-2017. bio je član Naučnog saveta (Advisory Board) velikog medjunarodnog projekta WOKAM - World Karst Aquifer Map čiji je zadatak bio izrada baze podataka i formiranje karte sveta sa prikazom rasprostranjenja različitih tipova karsta i najznačajnijih vodnih i speleoloških objekata. Projektom pod pokroviteljstvom UNESCO koordinirao je Univerzitet u Karlsrueu (KIT) uz podršku Nemačkog geološkog zavoda (BRG) i Internacionalne asocijacije hidrogeologa (IAH). Bio zadužen za prikupljanje i analizu podataka Centralne i JI Evrope, Bliskog i Srednjeg istoka, kao i istočne Afrike (ukupno 47 zemalja).


U 2013. član UNESCO Komisije za evaluaciju rada Medjunarodnog centra za istraživanja karsta (International Centre for karst research (IRCK) koji je pod pokroviteljstvom UNESCO-a (2 kategorija) i Kineske akademije geoloških nauka u Guilinu, Kina


Tokom 2014. rukovodio je UNESCO projektima istraživanja podzemnih voda u Etiopiji (istočni deo). U 2016. izradio je hidrogeološku studiju regiona Gedo u Somaliji u pograničnom području sa Kenijom i Etiopijom.


U 2015. sa saradnicima rukovodio je projektom „Proširenja Nacionalne mreže za monitoring podzemnih voda Srbije“ koju je RGF realizovao za potrebe Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije i koji je imao za cilj primenu Okvirne direktive za vode Evropske Unije (EU WFD).


Od 2015. Član naučnog saveta (Advisory Board) kompanije CloZEd Loop Energy AG, Luzern, Švajcarska koja se bavi istraživanjima i korišćenjem geotermalne energije i trenutno realizuje projekat podržan od EU u Draškovecu (Hrvatska).


Od 2015-2019. rukovodio timom stručnjaka Srpskog geološkog društva koji je realizovao projekat iz EU programa H2020 – CHPM2030 (Кombinovana proizvodnja toplote, energije i ekstrakcije metala) u saradnji sa Evropskom federacijom geologa (EFG) i brojnim naučnim organizacijama i društvima.


U 2016-2017. rukovodio projektom GOSPEL – I Faza koji je realizovao RGF u saradnji sa francuskom korporacijom ES Geothermie i čiji je cilj iskorišćavanje geotermalnih resursa na području Srbije. Projekat je bio podržan sredstvima Francuske za pomoć zemljama u razvoju i podržan od strane Vlade AP Vojvodine.


Od 2017-2019. hidrogeolog - konsultant medjunarodnog projekta koji se realizuje u Crnoj Gori i bio je zadužen za ocenu i zaštitu podzemnih voda u skladu sa Okvirnom Direktivom za vode EU i izradu dela Planova upravljanja za Jadranski i Crnomorski sliv koji se tiču podzemnih voda. Od 2018. konsultant na projektu Svetske banke za podzemne vode u slivu Drine na teritoriji Crne Gore.


U periodu 2017-2020. kod Ministarstva zaštite životne sredine Srbije rukovodi istraživačkim timom RGF na projektu „Operativni monitoring podzemnih voda Srbije“ u skladu sa Okvirnom Direktivom za vode EU.


U 2018. angažovan od strane UNESCO na pripremi projektne dokumentacije za nastavak projekta DIKTAS - Improving the governance for the sustainable utilization of the Dinaric Karst Transboundary Aquifer and related freshwater ecosystems.


U 2019. rukovodio timom eksperata za izradu Informacionog sistema za upravljanje podzemnim vodama u Severnoj Makedoniji – GWDMS (Grounwater Data Management System).


Pored nabrojanih, izradio, rukovodio ili učestvovao u izradi preko 100 studija, elaborata, realizovanih projekta u oblasti istraživanja, korišćenja i zaštite vodnih resursa u Srbiji i zemljama bivše Jugoslavije.


Priznanja i povelje

  1. 1991- Dobitnik Povelje Srpskog Geološkog društva povodom 100-godišnjice rada društva.
  2. 2004 – Dobitnik nagrade ”Branislav Milovanović” za najbolji rad u 2004.
  3. 2007 – Plaketa NGWA (National Groundwater Association of USA) za izvanrednu medjunarodnu saradnju povodom 4 Konferencije NGWA održane na Floridi, SAD.
  4. 2009 – Plaketa SANNIO Univerziteta u Beneventu, Italija
  5. 2013 – Plaketa IRCK - UNESCO centra 2 kategorije u Guilinu, Kina
  6. 2015 – Plaketa Distinguished Lecturer – Edwards Aquifer Authority, San Antonio
  7. 2018 – Plaketa Počasnog člana Madjarskog geološkog društva
  8. 2019 – Plaketa Udruženja Geologa u Bosni i Hercegovini, Sarajevo.

Naučni i stručni skupovi

Učesnik preko 50 internacionalnih geoloških i hidrogeoloških konferencija (sa prezentacijama). Autor više plenarnih i referata po pozivu, predsedavajući sesija na brojnim medjunarodnim i domaćim naučnim skupovima. Član organizacionih i naučnih komiteta brojnih naučnih i stručnih skupova u zemlji i inostranstvu (Grčka, Rumunija, Bugarska, Italija, Hrvatska, Španija, Madjarska, BiH). Skupovi na kojima je član ili ko-predsednik naučnih komiteta, ili gost po pozivu sa plenarnim referatima tokom poslednjih petnaestak godina su:


  1. IAH Intern. conference Water Resources and environmental problems in karst, KARST 2005-Cvijic, Beograd i Kotor, Srbija i Montenegro, Septembar 2005;
  2. XVIII Congress of CBGA, Belgrade, September 2006;
  3. IWA regional conf. Groundwater management in Danube river basin and other large basins, Belgrade, June 2007;
  4. IV Transboundary Water management conference, INWEB & UNESCO; Thessaloniki, October 2008;
  5. XVI Conference “H2Obiettivo 2000” Environmental sustainability and water services in the Mediterranean basin, Bari, Maj, 2009;
  6. International conference on karst, org. by Centre for Karst, Plitvice, Croatia, Sept. 2009;
  7. IV International conference on karst, University of Malaga, Spain, April 2010;
  8. IWA Specialist groundwater conference, Belgrade, September 2011;
  9. V Savjetovanje geologa BiH, Pale, BiH, 2013;
  10. XVI kongres geologa Srbije, Donji Milanovac, Maj, 2014;
  11. International conference „Karst without boundaries“ – Trebinje, B&H, Juni 2014;
  12. XII Congress of Intern. Assoc. of Engineering geology, Torino, Italy, September 2014;
  13. V International conference on karst, University of Malaga, Spain, October 2014;
  14. 42 Congress of International Association of Hydrogeology, Rome, Italy, September 2015;
  15. I kongres geologa Bosne i Hercegovine, Tuzla, oktobar 2015;
  16. 3rd IWA Specialist groundwater conference, Belgrade, June 2016;
  17. 44 Congress of International Association of Hydrogeology, Dubrovnik, Croatia, September 2017.
  18. 11th International Hydrogeological Congress of Greece, Athens, October 2017.
  19. XVII kongres geologa Srbije, Vrnjačka banja, Maj, 2018
  20. KARST2018 „Expect the Unexpected“, Intern. conference, Trebinje, B&H, June 2018
  21. 4th Conference of tge Central European Group of the International Association of Hydrogeologists, Donji Milanovac, Serbia, June 2019
  22. 1st International Conference: “Forecasting Water in the Future of Iraq: Using the Past and Present”; Sulaimani, Iraq, September, 2019
  23. 46th IAH International Congress, Malaga, Spain, September 2019
  24. II kongres geologa BiH, Laktaši, oktobar 2019.

  25. Organizacioni sekretar naučnog simpozijuma “100 godina hidrogeologije u Jugoslaviji” (SANU, 1997). Ko-predsednik Organizacionog komiteta velikog medjunarodnog skupa u organizaciji Nacionalnog Koniteta IAH i pod pokroviteljstvom UNESCO održanog u povodu 110 godina od publikovanja doktorske disertacije J.Cvijića ”Water resources and environmental problems in karst” KARST 2005 (SANU, 2005). Ko-predsedavajući medjunarodne konferencije Svetske asocijacije za vode IWA (Specialist groundwater conference) održane u Beogradu septembra 2011 i Internacionalne konferencije „Karst without boundaries“ – Trebinje, BiH, Juni 2014. Predsednik organizacionog komiteta XVI kongresa geologa Srbije. Predsednik naučnog odbora XIV i XV simpozijuma hidrogeologa Srbije (2012, 2016). Organizator dva internacionalna workshopa pod pokroviteljstvom UNESCO-a (2005 i 2006, oba održana u Rektoratu Univerziteta u Beogradu).


    Predsednik programskog odbora nacionalnih skupova: XIV Srpski hidrogeološki simpozijum, Zlatibor, maj 2012; XVI kongres geologa Srbije, Donji Milanovac, maj, 2014; XV Srpski hidrogeološki simpozijum, Kopaonik, septembar 2016; Naučni skup SGD „Dostignuća i budući pravci istraživanja u geologiji Srbije“, oktobar 2016.

Članstvo u medjunarodnim i domaćim naučnim i stručnim organizacijama:

  • Naučno društvo Srbije – redovni član od 2016.
  • Svetska asocijacija hidrogeologa (International Association of Hydrogeologists IAH): član od 1988; Pridruženi član Komisije za karst (IAH Karst Commission) od 1998; Izabrani stalni član Komisije za karst od 2009 (http://www.iah.org/karst). Predsednik Komisije za karst 2017-2019 i Kopredsedavajući od 2019. zadužen za Evropu i Afriku.
  • Internacionalna unija geoloških nauka (International Union of Geological Sciences IUGS). Delegat Srbije od 2012. Prvi predsednik Nacionalnog komiteta za Srbiju (2012- ).
  • Carpatho-Balkan Geological Association (CBGA): Sekretar Hidrogeološke podkomisije u okviru Komisije za Inženjersku geologiju i hidrogeologiju (1987-1993). Član Nacionalnog komiteta od 2009.
  • Srpska akademija nauka i umetnosti: Član Odbora za kras i speleologiju od 1993. Od 2013 potpredsednik Odbora.
  • Naučno društvo Srbije: Redovni član od 2016.
  • Akademija inženjerskih nauka Srbije (AINS): Dopisni član od 2018.
  • Srpsko geološko društvo: Predsednik Društva od 2012-2016; Predsednik Komisije za karst SGD (2013- ); Potpredsednik društva (1998-2002); Predsednik Sekcije za hidrogeologiju (1994-2000); Član Izvršnog odbora društva (1985 – 1989); Sekretar Sekcije za hidrogeologiju (1983-1989). (www.sgd.rs)
  • Bugarsko geološko društvo: Član od 2016.
  • Mađarsko geološko društvo: Počasni član od 2018
  • Nacionalni komitet IAH (National Committee of IAH of Serbia): Član od osnivanja 1997.
  • SGEITS Savez geoloških inženjera i tehničara Srbije (Society of Geological Engineers of Serbia): Član od 1983. Član Sekcije za hidrogeologiju od 2011.
  • Savezno ministarstvo za razvoj, nauku i životnu sredinu (FRY Federal Ministry of Development, Science and Environment): Ekspert bivšeg ministarstva do prestanka rada 2001.
  • Savet grupacije vodoprivrede pri Privrednoj komori Jugoslavije: Član do prestanka rada 2000 god.
  • Bio je član Skupštine Beogradskog Univerziteta i član Saveta Rudarsko-Geološkog fakulteta (u dva mandata). Predsednik Skupštine Geološkog instituta Srbije (2007-2008) potom i član Skupštine (2009-2012). Govori engleski (vrlo dobro), služi se francuskim i ruskim.


Publikovani radovi i realizovani projekti

Z. Stevanović je autor objavljenih preko 300 radova, autor i urednik 16 nacionalnih i monografija publikovanih u inostranstvu, kao i zbornika radova velikih međunarodnih skupova.


Publikovani radovi i realizovani projekti


Autor i urednik monografija

  1. Hidrogeologija karsta Karpato Balkanida istočne Srbije i mogućnosti vodosnabdevanja. Spec. izd. RGF, p.245, Beograd (1991)
  2. Ground waters in carbonate rocks of the Carpathian – Balkan mountain range (eds. Z.Stevanovic, B.Filipovic). Spec.ed. of CBGA, Allston, Jersey (1994)
  3. Vodni mineralni resulrsi litosfere Srbije (Litospheric water mineral resources of Serbia). (ed. Z.Stevanovic), Spec. ed. FMG, Univ. Bgd, p.340, Belgrade (1995)
  4. Hydrogeological research of litosphere in Serbia. (eds. Z.Stevanović & D. Polomčić). Spec. ed. FMG, Univ. Bgd, p.217, Belgrade (2000)
  5. 100 godina hidrogeologije u Jugoslaviji, (eds. Z.Stevanovic et al.: Vol. 1 (p. 368) and Vol. 2 (p.330), Spec. izd. RGF, Univ. Bgd, Beograd (1997
  6. Hydrogeology of Northern Iraq, Vol 1 (Eds. Z. Stevanovic & M. Markovic): Climate, hydrology, geomorphology and geology. Spec. Edition of FAO / UN, pp. 122 (63 annexes) (2004
  7. Hydrogeology of Northern Iraq, Vol. 2 (Eds. Z. Stevanovic & A.Iurkiewicz): General hydrogeology and aquifer systems. Spec. Edition of FAO / UN, pp. 175 (62 annexes), Rome (2004)
  8. Water resources and environmental problems in karst. Proceedings of IAH Intern.conf. KARST 2005 (Eds. Z.Stevanovic & P. Milanovic), p. 888, Belgrade (2005)
  9. Cvijic and karst / Cvijic et karst. Monograph (Eds. Z.Stevanovic & B. Mijatovic) Spec. ed of Board of Karst and Speleology SANU, p. 405, Belgrade (2005)
  10. raqi Kurdistan environment – an invitation to discover. (Maran A., Stevanovic Z.), p. 210, IK Cons. Belgrade, ITSC, London (2009)
  11. Groundwater hydrology of springs: Theory, Management, and Sustainability (eds. N.Kresic & Z.Stevanovic), Elsevier, Blumington & Oxford, pp. 574 (2010)
  12. Regulacija karstne izdani u okviru regionalnog vodoprivrednog sistema „Bogovina“ (Management of karstic aquifer of regional water system „Bogovina“ (Eastern Serbia). Monograph. Spec. ed. of Fac. Min. Geol., UoB, Beograd, pp. 247 (2010)
  13. Stevanovic Z., Ristić-Vakanjac V., Milanović S., (eds.) 2012: Climate changes and water supply. SE Europe Cooperation Programme, Monograph, ISBN 978-86-7352-263-0, COBISS.SR-ID 194497804, 552 pp. Belgrade
  14. Stevanović Z. ed. (2015) Karst Aquifers - Characterization and Engineering. Series: Professional Practice in Earth Science, p. 692, Springer Intern. Publ. Switz., Cham, Heidelberg, NY, Dordrecht, London
  15. Stevanović Z., Kresic N., Kukuric N. (eds.) (2016) Karst without Boundaries, Edition: IAH - Selected Papers on Hydrogeology, vol. 23, p. 376, CRC Press/Balkema, EH Leiden; Taylor & Francis Group, London
  16. Milanović S., Stevanović Z. (2018) Karst 2018 – Expect the Unexpected. Proceedings of the Intern. Conf. p. 458, Trebinje, Publ. Centre for Karst HG, Belgrade (2018)
  17. "Groundwater hydrology of springs: Theory, Management, and Sustainability" je izašla u izdanju Elsevier i ko-urednik je sa N. Krešićem. U njoj je publikovao i četiri obimna priloga vezana za teorijske i praktične uslove kaptiranja voda izvora uz praktične primere sa područja Mediteranskog basena i Bliskog istoka (http://www.elsevier.com/wps/find/bookdescription.cws_home/714846/description).


    Urednik je i vodeći autor (ukupno 5 poglavlja) medjunarodne monografije “Characterization and Engineering of Karst Aquifers” koju je izdao renomirani svetski izdavač Springer, kao prvo izdanje nove edicije “Professional Practice in Earth Science“. U ovoj knjizi zastupljeni su i prilozi ukupno 7 autora iz Srbije, od kojih je urednik bio mentor 4 pri izradi njihovih doktorskih disertacija.


    Monografija „Karst without Boundaries“ izdata od CRC Press rezultat je rada na projektu DIKTAS i medjunarodne konferencije istog naziva održane u Trebinju 2014. Izašla je u tzv. „zelenoj ediciji“ IAH, kao 23 izdanje ove vrste.

    Pored navedenih, autor je većeg broja poglavlja u medjunarodnim monografijama (preko 30).


    Objavljeni radovi u časopisima na sci liste:

  1. Stevanović Z., Dragišić, V., 1998: An example of identifying karst groundwater flow. Environmental Geology, 35 (4): 241-244, Springer-Verlag, IF 0.392 (1998)
  2. Stevanović Z, Jemcov I, Milanović S, 2007: Management of karst aquifers in Serbia for water supply, Environmental Geology, 51, 5: 743-748, ISSN 0943-0105, Springer, IF 0.945 (2007)
  3. Stevanović Z., Iurkiewicz A., Maran A., 2009: New insights into karst and caves of northwestern Zagros (northern Iraq), Acta Carsologica, 38/1: 83-96, (UDC 911.2:551.44(567-179), ISSN 0583-6050, IF 0.590 (2009)
  4. Saljnikov A., Vučićević B., Komatina M., Gojak M., Goričanec D., Stevanović Z., 2009: Spectroscopic research on infrared emittance of coal ash deposits. Experimental Thermal and Fluid Science, Elsevier, 33 (8):1133-1141, DOI: 10.1016/j.expthermflusci.2009.07.002, IF 1.557 (2009)
  5. Stevanović, Z., Iurkiewicz, A. 2009 : Groundwater management in northern Iraq. Hydrogeology Journal, 17 (2): 367-378, ISSN: 1431-2174 (Print), DOI:10.1007/s10040-008-0331-0, Springer, IF 1.922 (2009)
  6. Milanović S., Stevanović Z., Jemcov I., 2010: Water losses risk assessment: an example from Carpathian karst. Environmental Earth Sciences (former: Environmental Geology), Springer, 60 (4): 817-827, DOI: 10.1007/s12665-009-0219-x, IF 0.678 (2010)
  7. Stevanović Z., Milanović S., Ristić V., 2010: Supportive methods for assessing effective porosity and regulating karst aquifers, Acta Carsologica, 39/2: 313-329, ISSN 0583-6050, IF 0.750 (2010)
  8. urkiewicz A., Stevanovic Z., 2010: Reconnaissance study of active sulfide springs and cave systems in the southern part of the Sulaimani Governorate (NE Iraq). Carbonates and Evaporites, Springer-Verlag. 25 (3): 203-216 IF 0.250 (2010)
  9. Stevanović Z., Eftimi R., 2010: Karstic sources of water supply for large consumers in southeastern Europe – sustainability, disputes and advantages, Geologica Croatica, 63/2, pp-179-186 (M23), IF 0.575 (2011)
  10. Radulović MM., Stevanovic Z., Radulović M., 2012: A new approach in assessing recharge of highly karstified terrains – Montenegro case studies, Environmental Earth Sciences (former: Environmental Geology). Springer-Verlag. vol. 65 br. 8, pp. 2221-2230, DOI: 10.1007/s12665-011-1378-0. (M23) IF 0.678 (2010)
  11. Stauder S., Stevanovic Z., Richter S, Milanović S., Tucovic A., Petrovic B., 2012: Evaluating bank filtration as an alternative to current water supply from deeper aquifer: the case study from the Pannonian Basin, Serbia. Water Resources Management. Springer-Verlag. 26:581–594, DOI 10.1007/s11269-011-9932-9, (M21) IF 2.201 (2010)
  12. Antonijevic D., Komatina M., Stevanovic Z., 2012: Energetic and Environmental Sustainability of Sub-Geothermal Heat Pump Heating in Serbia. Journal of Environmental Protection and Ecology, vol. 13/3: 1625-1633 (M23) IF 0.102 (2011)
  13. Polomčić D., Hajdin B., Stevanović Z., Bajić D., Hajdin K.,2013: Groundwater management by riverbank filtration and an infiltration channel, the case of Obrenovac, Serbia. Hydrogeology Journal. Vol 21. pp.1519-1530. DOI 10.1007/s10040-013-1025-9 (M22) IF 1.675 (2012)
  14. Milanović S., Stevanović Z., Vasić Lj., Ristić-Vakanjac V., 2014: 3D Modeling and monitoring of karst system as a base for its evaluation and utilization – A case study from eastern Serbia, Environmental Earth Science. Volume 71, Issue 2 , pp 525-532. DOI 10.1007/512665-013-2591-9. (M22) IF 1.471 (2012)
  15. Polomčić D., Hajdin B., Ćuk M., Papić P., Stevanović Z. 2014: Groundwater supply in Serbia's southeast Pannonian basin. Carpathian Journal of Earth and Environmental Sciences, Vol. 9, No. 3, p. 97 – 108. ISSN Printed: 1842 - 4090. ISSN Online: 1844 - 489X. (M22) IF 1.750 (2013)
  16. Radulović Mm., Radulović M., Stevanović Z., Sekulić G., Radulović V., Burić M., Novaković D., Vako E., Blagojević M., Dević N., Radojević D., 2015: Hydrogeology of the Skadar Lake basin (Southeast Dinarides) with an assessment of considerable subterranean inflow. Environmental Earth Science, 74/1: 71-82. DOI 10.1007/s12665-015-4090-7. (M22) IF 1.765 (2014)
  17. Stevanović Z., Ristić-Vakanjac V., Milanović S., Vasić Lj., Petrović B., Čokorilo Ilić M., 2015: Karstification depth and storativity as main factors of karst aquifer regimes: some examples from southern Alpine branches (SE Europe and Middle East). Environmental Earth Science, 74/1: 227-240. DOI 10.1007/s12665-015-4046-y (M22) IF 1.765 (2014)
  18. Ristić Vakanjac V., Stevanović Z., Maran Stevanović A., Vakanjac B., Čokorilo Ilić M., 2015: An example of karst catchment delineation for prioritizing the protection of an intact natural area. Environmental Earth Science. 74/12:7643-7653, DOI 10.1007/s12665-015-4390-y. IF 1.765 (2014)
  19. Fiorillo F., Stevanović Z., 2015: Introductory editorial thematic issue: Mediterranean karst hydrogeology. Environmental Earth Science. 74/1: 1-3, DOI 10.1007/s12665-015-4548-7 (M22) IF 1.765 (2014)
  20. Parise M., Closson D., Gutierrez F., Stevanović Z., 2015: Anticipating and managing engineering problems in the complex karst environment. Environmental Earth Science. 74/12: 7823-7835 DOI. 10.1007/s12665-015-4647-5,(M22) IF 1.765 (2014)
  21. Stevanović Z., 2016: Damming underground flow to enhance recharge of karst aquifers in the arid and semi-arid worlds. Environmental Earth Science. 75:35 DOI 10.1007/s12665-015-5086-z (M22) IF 1.765 (2014)
  22. Čokorilo Ilić, M., Stevanović, Z., Ristić Vakanjac, V. 2016: Environmental aspect and potential impact of proposed water transfer scheme in east Herzegovina, Environmental Earth Science. Springer, 75:521, DOI: 10.1007/s12665-015-5147-3 (M22) IF 1.765 (2014)
  23. Stevanović Z., Milanović P., 2015: Engineering challenges in karst, Acta Carsologica, 44/3: 381–399 (M23) IF 0.792
  24. Milenić D., Stevanović Z., Dragišić V., Vranješ A., Savić N., 2016: Application of renewable energy sources along motorway infrastructures on high karst plateaus-West Serbia case study, Environmental Earth Science. Springer, 75:35, DOI: 10.1007/s12665-016-5635-0 (M22) IF 1.765 (2014)
  25. Chen, Z., Auler, A.S., Bakalowicz, M., Drew, D., Griger, F., Hartmann, J., Jiang, G., Moosdorf, N., Richts, A., Stevanović, Z., Veni, G., Goldscheider, N. 2017. The World Karst Aquifer Mapping Project – Concept, Mapping Procedure and Map of Europe. Hydrogeology Journal, DOI 10.1007/s10040-016-1519-3 (M21) IF 2.028 (2015
  26. Fiorillo F., Esposito L., Pagnozzi M., Stevanović Z., Ventafridda G., 2019: Main hydrological features and recharge analysis of the Caposele Spring catchment, Southern Italy. Acta Carsologica, 48/1: p.85-98, DOI: https://doi.org/10.3986/ac.v48i1.6738 IF 0.959 (2017)
  27. Marinović, V., Stevanović, Z., 2019: Karst groundwater quantity assessment and sustainability: the approach appropriate for river basin management plans. Environ Earth Sci 78: 362. https://doi.org/10.1007/s12665-019-8364-3 IF 1.435 (2017)

Recezent po pozivu u časopisima na SCI liste

Hydrogeology Journal (Springer),

Journal of Hydrology (Elsevier),

Hydrological Processes (John Wiley & Sons)

Episodes (IUGS)

Water Resources Management (Springer),

Environmental Earth Science (Springer),

Carbonates & Evaporites (Springer),

Journal of Cave and Karst Studies (Nat.Spel.Soc.Inc,USA)

Acta Carsologica (SAZU),

Quarterly Journal of Engineering Geology and Hydrogeology (Geol. Soc. of London)

International Journal of Environment and Health (Inderscience. publ.)

International Journal of Environment and Waste Management (Inderscience. publ.)

Journal of Geological Research (Hindawi, el.)


Urednik i član uređivačkog odbora nacionalnih geoloških časopisa

Zapisnici Srpskog geološkog društva (glavni urednik pet brojeva);

Zbornik radova RGF-a (glavni urednik dva broja);

Geološki anali Balkanskog poluostrva;

Radovi Geoinstituta.



Član uređivačkog odbora internacionalnih geoloških časopisa

Engineering Geology and Hydrogeology (Geological Institute of Bulgarian Academy of Science, Sofia),

Review of the Bulgarian Geological Society (Bulgarian Aacademy of Sciences, Sofia)

Waters of Montenegro (Regional Waterworks for Montenegro Coast, Podgorica) Spisak najznačajnijih projekata realizovanih u Srbiji i na medjunarodnom planu je u engleskom delu web-sajta